Udane 60-lecie Krakusa

Dobiegły końca uroczyste obchody 60 jubileuszu działalności Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. W. Białowąsa, które honorowym patronatem objął JM Rektor AGH Antoni Tajduś.

„Diamentowa” rocznica wymagała wyjątkowo spektakularnej oprawy. Zadanie nie było łatwe, ponieważ pod tym względem członkowie znanego z niezwykle barwnych występów Zespołu musieli konkurować ze swoimi poprzednikami i sami z sobą sprzed lat. Ale niewątpliwie się udało – w dniach od 10 do 16 listopada 2009 r. najstarszy polski studencki zespół folklorystyczny dał siedem wspaniałych koncertów, które obejrzało łącznie ponad 4 tys. widzów zgromadzonych w Nowohuckim Centrum Kultury.
Widowisko pt. Galeria Folkloru w reżyserii i prof. Jerzego Kwaśniewskiego oczarowało publiczność, która wielokrotnie nagradzała tancerzy, śpiewaków oraz instrumentalistów owacjami na stojąco. Wrażenie zrobiły zarówno kameralne występy solistów, jak i rozbudowane suity. Kulminację koncertów stanowił finałowy „Krakowiak” z kosami, który wzbudzał zachwyt i wzruszenie perfekcyjnym zgraniem wykonawców. I choć wrażenia estetyczne niewiele mają wspólnego ze statystyką, ze względu na techniczną proweniencję zespołu warto wspomnieć, że przy okazji pobito rekord – jednocześnie na scenie wystąpiło 160 osób z trzech pokoleń członków „Krakusa”.
Wśród występów dla szerokiej publicznoœci dwa miały wymiar szczególny. Pierwszy dedykowany był pracownikom i studentom Akademii Górniczo-Hutniczej z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu jej 90‑lecia. Z kolei uroczysty koncert galowy zaszczyciły swoją obecnością władze uczelni z JM Rektorem, prof. Antonim Tajdusiem na czele. Po występie zespół uhonorowano Srebrnym Medalem Gloria Artis przyznanym przez Ministerstwo Kultury, odznaką Honoris Gratia od Prezydenta Miasta Krakowa oraz odznaczeniami Akademii Górniczo‑Hutniczej. Zgodnie z tradycją rocznica stała się okazją do pożegnania zasłużonych członków „Krakusa”, których rektor prof. Antoni Tajduś odznaczył Medalami 90-lecia AGH. Ich miejsce w składach zajmą nowo przyjęci członkowie zespołu.
Życie „Krakusa” nie sprowadza się wyłącznie do występów artystycznych, lecz słynie również ze swojej towarzyskiej strony. Dlatego w trakcie obchodów 60 rocznicy działalności Zespołu nie mogło zabraknąć licznych formalnych i mniej formalnych spotkań jego członków i wychowanków. Wspomnieniom i dobrej zabawie nie było końca zwłaszcza podczas Balu Jubileuszowego, którego dla najwytrwalszych nie przerwał ani blady świt, ani zupełnie już jasny poranek.
Przyłączając się do odśpiewanego zespołowi podczas gali „Sto lat” i licznych toastów wznoszonych na balu, życzymy Zespołowi, co najmniej 120 lat artystycznych sukcesów. Kierownictwo „Krakusa” z kolei składa najserdeczniejsze podziękowania wszystkim tym, bez których tak udane obchody jubileuszu nie miałby miejsca – członkom i sponsorom, którzy wnieśli ogromny wkład w ich organizację, jak i wychowankom oraz sympatykom, dla których zespół mógł z niezrównaną przyjemnością wystąpić.