Życie Zespołu odmierza się jego jubileuszami. Co pięć lat ZPiT AGH „KRAKUS” hucznie obchodzi święto założenia grupy folklorystycznej przy Akademii Górniczo-Hutniczej przez Wiesława Białowąsa.
Jubileusz jest okazją do podsumowania pięcioletniej działalności Zespołu, ale przede wszystkim to wielka folklorystyczna uroczystość. Członkowie mogą w ten sposób uczcić swoje osiągnięcia, przyjaźń, która ich łączy, lata spędzone na deskach w sali tanecznej oraz chwile występów na scenach w kraju i za granicą. Koncert jubileuszowy jest jedyną szansą zobaczenia w jednym miejscu i czasie wszystkich osób, związanych z Krakusem. To wtedy na jednej scenie spotykają się obecni członkowie, absolwenci, wychowankowie, dzieci i młodzież, czyli Mały Krakus, muzycy oraz oczywiście kadra, której nie sposób wymienić.
Za każdym razem jest to wyjątkowe przedsięwzięcie, które wymaga od całego zespołu mnóstwa dodatkowej pracy i wysiłku. Jednak nieodmiennie dla każdego tancerza czy chórzysty to najważniejsze wydarzenie w karierze. Festiwale i wyjazdy odbywają się co roku, ale tylko udział w jubileuszu ma charakter historyczny. Pięć lat trwa regularny tok studiów na uniwersytecie, a że Krakus z zasady jest Zespołem studenckim, w związku z tym każdy członek Zespołu ma okazję przynajmniej raz uczestniczyć w tak pamiętnym wydarzeniu, jakim jest jubileusz.
Cykliczne święto ZPiT AGH „KRAKUS” jest swoistą wymianą pokoleniową i małym przełomem w Zespole. Z grupą żegnają się zasłużeni członkowie, a na ich miejsce przychodzą kolejni miłośnicy polskiego folkloru, którzy podtrzymują tradycje i zwyczaje Krakusa, wpojone im przez starszych kolegów. Dlatego też od zawsze to niezapomniane wydarzenie jest wspominane z serdecznym sentymentem. Natomiast ranga i znaczenie koncertów jubileuszowych sprawiają, że każdorazowo jest to niezwykłe widowisko, które przyciąga rzesze publiczności.
autor: Michał „Myster” Bryda