¡Viva Mexico! ¡Viva Krakus! – relacja z wyjazdu

26.07.2023 – 14.08.2023 to wyjątkowy czas dla artystów ,,Krakusa”. To czas wielkiej meksykańskiej przygody. Ponad 20 tysięcy km przebytych samolotem, ponad 3 tysiące km przejechanych autokarem, 33 osoby, 20 dni, 15 koncertów, 11 miast, 2 stany i mnóstwo bezcennych wspomnień, które pozostaną w naszej pamięci na długie lata.

Na początku było…Mexico City!
Naszą podróż rozpoczęliśmy w Krakowie, skąd ruszyliśmy do stolicy na nasz długo wyczekiwany lot. Na lotnisku w Warszawie już tylko kilkanaście godzin dzieliło nas od naszego pierwszego celu, jakim było Mexico City, gdzie spędziliśmy pierwsze dwa dni. Był to czas przedfestiwalowy, który przeznaczyliśmy na zwiedzanie miasta, obcowanie z lokalną kulturą oraz poznawanie specjałów kuchni meksykańskiej. Mieliśmy również okazję zwiedzić Teotihuacán, czyli miasto, z którego pochodzą bogowie. Tam podziwialiśmy piękne starożytne piramidy. Przewodnik przybliżył nam historię tego kompleksu archeologicznego, a także symbolikę wpisaną w każdy szczegół tego miejsca kultu starożytnych ludów. Nie zabrakło również czasu na zachwycanie się niesamowitymi okolicznościami przyrody, zdjęcia i kupowanie pamiątek. Tego dnia wzięliśmy również udział w nauce tradycyjnego sposobu picia tequili, aby robić to tak jak prawdziwi Meksykanie!

Festiwal czas zacząć – kierunek Zacatecas.
Po dwóch dniach spędzonych w Mexico City wyruszyliśmy do Zacatecas na nasz pierwszy festiwal. Podczas Festival Zacatecas del Folclor Internacional mieliśmy przyjemność dzielić scenę z zespołami z całego świata – Kolumbii, Togo, Haiti, Szwajcarii, Peru, Bułgarii i grup reprezentujących poszczególne Stany Meksyku. Festiwal rozpoczęła parada ulicami miasta – frekwencja dopisała, bowiem mieszkańcy Zacatecas i turyści zapełnili całe ulice, by podziwiać zespoły z różnych zakątków świata. Występowaliśmy na scenach w Zacatecas oraz w okolicznych miejscowościach, takich jak Juan Aldama, Fresnillo i Valparaiso. Festiwal w Zacatecas to największe tego typu wydarzenie w Meksyku a w tym roku odbyła się jego 26 edycja. Całe miasto wprost żyło folklorem. Statystyki także mówiły o skali tego przedsięwzięcia. Ponad 2 tysiące artystów, 600 wolontariuszy, 50 tysiecy widzów na samej paradzie. Koncerty w ciągu tygodnia odbyły się w 15 miastach Stanu Zacatecas a w samej stolicy występy odbywały się przy pełnej publiczności, w 4 miejscach jednocześnie. Podczas każdego z naszych koncertów doświadczyliśmy ogromnej gościnności mieszkańców Meksyku. Dzięki opiece naszej pilotki Fatimy a także nie odstępującej nas na krok policji i gwardii narodowej, czuliśmy się komfortowo i bezpiecznie.

Krakus zaprezentował repertuar, który pokazał publiczności piękno i koloryt folkloru południowej Polski wliczając w to folklor Małopolski, Małopolski wschodniej a także Śląska. Nasi muzycy mieli okazję zaprezentować się podczas koncertu kapel na Plazuela Miguel Auza. Na koniec każdego występu wykonywaliśmy utwór „Cielito lindo”, pieśń znaną każdemu Meksykaninowi a ucieszona publiczność śpiewała razem z nami! Podczas festiwalu nie zabrakło czasu na zwiedzanie odwiedzanych przez nas miast, wieczorne integracje z innymi zespołami poznawanie lokalnych tradycji i zwyczajów oraz smakowanie tradycyjnych meksykańskich tacos, quesadillas, burrito i innych rozgrzewających do czerwoności potraw. Na festiwalu w Zacatecas spędziliśmy 9 dni pełnych muzyki, radości, kolorowych strojów i niesamowitej publiczności, która każdego dnia bardzo licznie pojawiała się na koncertach i żywo reagowała na prezentowany repertuar. Ostatni dzień zakończył się paradą, a później…

To jeszcze nie koniec – stan Guanajuato
Drugi festiwal miał miejsce w meksykańskim stanie Guanajuato. Każdego dnia witaliśmy do innego miasta i koncertowaliśmy w nowych miejscach. Dzięki temu mieliśmy okazję w wolnym czasie zwiedzić wiele ciekawych miejsc i poznać różnorodność odwiedzanych przez nas miejscowości. Poznawaliśmy kolejne zespoły reprezentujące kraje z całego świata, ich kulturę oraz pozytywną energię, którą przekazywali poprzez swoje występy. My ze swojej strony pokazaliśmy na scenie cudowną energię i to co w naszym folklorze najpiękniejsze- jego żywiołowość, radość i zabawę. Miasta, które odwiedziliśmy to Dr Mora, San Miguel De Allende, Comonfort, Tierra Blanca oraz San Luiz De La Paz. W każdym z tych miejsc zostaliśmy ciepło przywitani i przyjęci przez lokalnych mieszkańców, za co mogliśmy się odwdzięczyć tym, co potrafimy najlepiej – naszym tańcem i śpiewem. W naszej pamięci szczególnie utkwi San Miguel de Allemde. To jedno z najchętniej odwiedzanych przez turystów miast w tym kraju. Zwane też Sercem Meksyku. Pełne urokliwych uliczek i kolorowych domków położonych na licznych wzgórzach. Podczas występu w samym sercu tej perełki jaką jest San Miguel del Allende, po raz pierwszy mieliśmy okazję wystąpić przed tak zróżnicowaną, międzynarodową publicznością, która równie żywo co Meksykanie domagała się bisów. Publiczność zawsze licznie gromadziła się na koncertach i podziwiała nas na scenie. Po koncertach nie brakowało czasu na wspólne zdjęcia i rozmowy. Z dnia na dzień, poznając kolejne zakątki Meksyku, utwierdzaliśmy się w przekonaniu, jak bardzo wyjątkowy jest to kraj. Ostatniego dnia spakowaliśmy do walizek wszystkie stroje, by móc wrócić do Polski. Z San Luiz De La Paz wyjechaliśmy jednak o wiele wcześniej, by po drodze móc odwiedzić Guadalupe, a tam Bazylikę Matki Bożej z Guadalupe. Po kilku godzinach zwiedzania naszym celem stało się lotnisko w Mexico City, skąd po kilkunastu godzinach lotu, bezpiecznie wróciliśmy do Krakowa, tym samym kończąc naszą wielką meksykańską przygodę.

Festiwale w Meksyku to nie tylko taniec i śpiew. To również poznawanie nowej kultury, wspaniałych ludzi z pasją do folkloru, zawiązywania nowych znajomości, przyjaźni i wakacyjnych miłości. Ten czas pozostanie na długo w naszych sercach i wspomnieniach.

Partnerem głównym projektu była Małopolska, gospodarz III Igrzysk Europejskich. Wyjazd wpisany jest w obchody 95 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską i Meksykiem.

Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Wicemarszałek Województwa Małopolskiego Pan Łukasz Smółka oraz Ambasador RP w Meksyku Pan Maciej Ziętara.

Koordynator projektu: Szymon Powroźnik
Kierownik baletu: Paweł Zbrojkiewicz
Kierownik Chóru: Artur Leśniak
p.o Kierownika Kapeli: Agata Prusak

Autor: Agata Prusak

Galeria foto: Meksyk 2023
Relacje wideo: Meksyk 2023