Rekord Guinessa – Wieliczka

Rekordowy Krakus. 166 par zatańczyło Poloneza

          O tym, że Krakus potrafi pobić niejeden rekord, wie każdy, ale teraz zostało to oficjalnie potwierdzane. 9 maja członkowie ZPiT AGH „Krakus” wzięli udział w próbie bicia rekordu Guinnessa w ilości par tańczących Poloneza! Wszystko wskazuje na to, że udało się pokonać poprzedni rekord, który należał do Brazylijczyków. Wtedy Poloneza w jednym czasie tańczyło 160 par.

      Krakus przyczynił się do tego historycznego sukcesu – ponad 25 par z Zespołu w kontuszach i strojach krakowskich poprowadziło razem z innymi zespołami ludowymi taneczny korowód. W sumie w biciu rekordu uczestniczyło 166 par, czyli oprócz profesjonalnych tancerzy także mieszkańcy Wieliczki i okolic, turyści, samorządowcy, a nawet zagraniczni studenci i muzycy z orkiestry Kopalni Soli w Wieliczce. Wymogi komisji certyfikacyjnej nie były łatwe do spełnienia. Teren na stadionie w KS Górnik w Wieliczce musiał zostać ogrodzony, każda para dwukrotnie policzona przed i po tańcu, a całe przedsięwzięcie nagrywano kilkoma kamerami, w tym także z drona. Poloneza tańczono w kilkunastu rzędach, a układ zawierał 6 figur. W ten sposób dopełnione zostało wszystkie formalności, a dokumentacja wysłana do londyńskiej komisji certyfikującej. Czekamy już tylko na oficjalne potwierdzenie i wpis do Księgi Rekordów Guinnessa.

Wydarzenie zorganizowano w ramach obchodów 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Główną pomysłodawczynią akcji była Pani Poseł na Sejm RP Elżbieta Achinger. Po odtańczeniu rekordowego poloneza, Krakus wziął udział we wspólnym śpiewaniu pieśni patriotycznych oraz losowaniu atrakcyjnych nagród.

autor: Michał Bryda

Rekord Guinessa 09.05.2015