Koncert z okazji „Festiwal Nauki w Krakowie” 2015

Festiwal Nauki_2015_1120x250

21 maja, w drugi dzień XV edycji Festiwalu Nauki w Krakowie Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” wraz z grupą młodzieżową i dziecięcą zaprezentowali piękno polskiego folkloru.

Idea Festiwalu zrodziła się w 2000 roku przy okazji obchodów 600 – lecia odnowienia Akademii Krakowskiej. Co kilka lat inna krakowska uczelnia wyższa sprawuje pieczę nad organizacją Festiwalu. W tym roku głównym organizatorem został Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej. XV edycji przewodziło hasło „Oświeć się!”. Centrum wydarzeń festiwalowych był oczywiście Rynek Główny, na którym wszystkie krakowskie uczelnie mogły zaprezentować osiągnięcia swoich studentów i to nad czym nadal pracują. Chwalono się również ciekawymi projektami.

Nasz Zespół, reprezentujący Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica, pokazał się na scenie Festiwalu. Na początek grupa studencka zaprezentowała Poloneza z Mazurem w strojach szlacheckich, następnie na scenie pojawiała się grupa młodzieżowa z tańcami wielkopolskimi, ciągle jeszcze mało spotykanymi repertuarze w Małopolskich zespołów folklorystycznych. Największą furorę jak zwykle zrobiła grupa dziecięca, która zaprezentowała legendę o Smoku Wawelskim i Szewczyku Dratewce. Następnie chór ZPiT AGH „Krakus” zaśpiewał na scenie kilka piosenek przygodnych, czyli „A dzień dobry”, „Polkę Lubelską” oraz „Majdaniaka”. Po wysłuchaniu występu publiczność miała okazję zobaczyć niezwykle piękną solówkę łowicką, a następnie suitę łowicką w wykonaniu grupy studenckiej. Mimo deszczowej pogody występ zgromadził bardzo dużą publiczność, również zagraniczną, która podziwiała polski folklor i z przyjemnością fotografowała się z członkami Zespołu w pięknych strojach. Również dla nas koncert był w pewien sposób magiczny. Sześć osób z tegorocznego Naboru rozpoczynało oficjalnie swoją przygodę z Krakusem, powitaliśmy: w sekcji baletu: Martę Załogowską, Daniela Waliczka i Pawła Zbrojkiewicza ; w sekcji chóru: Paulinę Łatkę i Artura Leśniaka (dotychczasowy członek grupy młodzieżowej) ; w sekcji kapeli: Jana Hutek.
Równocześnie trójka Naszych chórzystów zatańczyła swój ostatni koncert w Zespole „KRAKUS”. Serdecznie dziękujemy: Magdalenie Cięmiędze, Klaudii Waligórze oraz Jakubowi „Kijowemu” Kocyłowskiemu za zaangażowanie, serce oraz wiele pracy, jaką włożyli w działanie Zespołu.
Dziękujemy Wam z całego serca, życzymy powodzenia i dalszych sukcesów!

autor: Jolanta Pabian

Galeria foto: Festiwal Nauki 2015

Festiwal Nauki_2015

foto: Mariusz Wójcik