Żelazny jubileusz – 65. urodziny Krakusa

Radio Kraków – patronat medialny Jubileuszu

Żelazny jubileusz – 65. urodziny Krakusa

Zespół Pieśni i Tańca AGH Krakus im. Wiesława Białowąsa świętuje w tym roku 65-lecie działalności artystycznej. Z tej okazji w dniach 25-28 listopada 2014 r. zaplanowano uroczyste obchody żelaznego jubileuszu. Pod honorowym patronatem jego magnificencji rektora Akademii Górniczo-Hutniczej prof. dr. hab. inż. Tadeusza Słomki odbędą się koncerty, w tym uroczysta gala, bal a także spotkania z udziałem władz uczelni, wychowanków oraz delegacji zaprzyjaźnionych zespołów z Polski i zagranicy.

Radio Kraków

Krakus to najstarszy studencki zespół folklorystyczny w Polsce. Przy Akademii Górniczo-Hutniczej działa nieprzerwanie od 1949 r. Początek dała mu orkiestra założona przez Wiesława Białowąsa, studenta a później zasłużonego pracownika AGH. Ówczesna sytuacja polityczna nie sprzyjała muzyce rozrywkowej, kojarzonej ze „zgniłym Zachodem”. Grupa wokalistów, tancerzy i instrumentalistów zdecydowała się kontynuować swoje pasje artystyczne w niezwykle popularnym wtedy nurcie folklorystycznym.  Szybko okazało się, że decyzja była trafna. Dla swoich członków zespół był prawdziwym oknem na świat. Wyjazdy zagraniczne, które dla większości obywateli pozostawały w sferze marzeń, dla Krakusów stanowiły rzeczywistą przygodę. Sam folklor natomiast stał się prawdziwą pasją.

Krakus – uhonorowany rozlicznymi nagrodami oraz wyróżnieniami na krajowych i międzynarodowych festiwalach – prezentuje folklor przygotowany pod artystyczne wymogi sceny. W swym repertuarze ma pieśni, tańce i melodie z 10 regionów Polski.  Suita krakowska, śląska, rzeszowska, łowicka, sądecka, lubelska, kielecka, wielkopolska, mieszczan żywieckich oraz beskidzka ukazują bogactwo kulturowe tych regionów, a także kunszt i piękno strojów ludowych. Członkowie zespołu podzieleni są w zależności od zainteresowań i umiejętności na 3 sekcje: baletu, chóru i kapeli. Są to głównie studenci i absolwenci AGH, ale także innych krakowskich uczelni. Od 1980 r. działa sekcja dziecięca i młodzieżowa. W 2013 r. powstała grupa przedszkolna. „Mały Krakus” w dużej mierze tworzą dzieci oraz wnuki obecnych i byłych członków.

Na swym koncie zespół ma już ponad 4700 koncertów w kraju i poza jego granicami. Podczas ponad 170 podroży odwiedził większość państw Europy, wystąpił także w Azji, Afryce, Ameryce Północnej i Południowej. W sierpniu  br. wziął udział w obchodach Dnia Polonii Węgierskiej w Miszkolcu, a we wrześniu odwiedził Chiny w ramach Shanghai Tourism Festival.

Podczas listopadowych koncertów dostojny jubilat zaprezentuje się w wielopokoleniowym składzie. Na scenie pojawi się ponad 200 wykonawców – aktualni członkowie, wychowankowie oraz młodzież i dzieci. W programie znajdą się utwory i choreografie znane z repertuaru zespołu, ale przygotowane w zupełnie nowym wydaniu. Zgodnie z niepisaną tradycją Krakusa każdy kolejny jubileusz opowiada piękną, kolorową, niezwykłą, ale odrębną opowieść z ojczystym folklorem w roli głównej. W tym roku dodatkowo pojawi się wyjątkowy akcent patriotyczny. Na widzów czeka prawdziwa niespodzianka i moc wrażeń.

Wszystkich sympatyków Krakus zaprasza do udziału w uroczystościach jubileuszowych w swojej siedzibie przy ulicy Reymonta 15 oraz w Nowohuckim Centrum Kultury. Jednocześnie zespół zaprasza studentów AGH i innych krakowskich uczelni, którzy chcą rozpocząć folklorystyczną przygodę, do udziału w naborze do sekcji baletu, chóru i kapeli. Więcej informacji  na temat obchodów i rekrutacji można znaleźć na stronie

Źródło:http://www.radiokrakow.pl/promocja/listopad-2014/zelazny-jubileusz-65-urodziny-krakusa/