XXVIII. International folklore festival Písek 2023

Ahoj!
Reprezentacja Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” odwiedziła pod koniec sierpnia czeskie miasto Pisek leżące w południowej części kraju. Swoją nazwę zawdzięcza piaskom z rzecznego dna, zawierającego cenny kruszec – złoto. Dzięki niemu miejscowość stała się ważnym ośrodkiem handlowym.

W czwartek (24.08.2023) Pisek przywitał zespół słoneczną pogodą. Po zakwaterowaniu w domu młodzieży grupa udała się na lunch, a następnie na próbę dźwiękową w parku.  Wieczorem na oficjalnym rozpoczęciu festiwalu Krakus zaprezentował suitę sądecką. Oprócz reprezentacji z Polski na scenie wystąpiły między innymi zespoły z Węgier i Hiszpanii. 

Piątek (25.08) organizatorzy przeznaczyli na zwiedzanie malowniczego miasteczka. Czescy opiekunowie grup stali się przewodnikami po średniowiecznych, renesansowych i barokowych zabytkach. W Pisku na uwagę zasługuje zwłaszcza urokliwy, gotycki most nad Otawą. Ma 7 przęseł, 111 metrów długości oraz 6 m szerokości. W 2002 roku był świadkiem katastrofalnej powodzi – fale przelewały się ponad jego balustrady i sięgały pierwszego piętra nadbrzeżnych kamieniczek. W Pisku warto zobaczyć również wyjątkowy ratusz, zamek oraz kościoły: św. Wacława, Najświętszej Trójcy i Narodzenia Panny Marii. Po zwiedzaniu miasta grupy udały się na leśny spacer, którego celem było dotarcie do wieży widokowej. Gęste, wysokie drzewa zapewniły przyjemną ochłodę w trzydziestostopniowym upale. Wieczorem był czas na integrację przy muzyce czeskiej kapeli w restauracji Kozlovna u Plechandy.

Po rekreacyjnym piątku sobota okazała się dość intensywna. Przed południem zespół brał udział w paradzie. Mieszkańcy stojący wzdłuż jednej z głównych ulic ciepło i entuzjastycznie witali artystów. Ważnym punktem dnia było spotkanie z władzami miasta oraz dyrektorem Festiwalu, na które udała się delegacja Naszego Zespołu. Nie można nie wspomnieć o krótkim i jednocześnie dynamicznym finale suity krakowskiej, stanowiącym przedsmak wieczornego koncertu. Po występie rozległ się nie tylko huk gromkich oklasków, ale także rozpętała się prawdziwa burza z piorunami. 

Obfity deszcz pokrzyżował niedzielne plany. Mimo to grupa baletowa zaprezentowała na zamku w Orliku dwie solówki – krakowską i śmieszkę, chór zaśpiewał piosenkę, a trębacz zagrał wyjątkowy hejnał. Co ciekawe, na widowni znalazła się książęca para, należąca do potężnego czesko-austriackiego rodu Schwarzenbergów. Książę oprowadził później zespół po swojej posiadłości, usytuowanej na skalistym cyplu nad Wełtawą. Oprócz historycznych faktów przytoczył kilka anegdot z życia swojej rodziny. Po zwiedzaniu grupa wróciła do domu młodzieży, aby przygotować się do powrotu do Polski. 

Chociaż XXVIII. International folklore festival Písek 2023 należy już do przeszłości, to wspomnienia z niego na pewno pozostaną w pamięci na długo (podobnie jak smak czeskiego gulaszu). 

Kierownik wyjazdu: Paweł Zbrojkiewicz
p.o kierownika chóru: Rafał Mularczyk
p.o kierownika kapeli: Zuzanna Moszycka

Autor: Magdalena Bulira

Galeria foto: Czechy 2023