Relacja z wyjazdu do Holandii i Belgii

Holandia i Belgia, Ruulo, Saint Niklaas, 7-14 sierpnia 2022

Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” wyruszył do Holandii późną nocą w niedzielę 7 sierpnia spod siedziby “Krakusa”. Podróż, choć trwająca 16 godzin, minęła szybko i bezpiecznie. W godzinach popołudniowych dotarliśmy do siedziby zespołu z miasta Ruurlo. Przyjęto nas ciepłym posiłkiem i przedstawiono rodzinom, u których mieliśmy nocować.

We wtorek ruszyliśmy na zwiedzanie niedaleko położonego miasta Deventer. Nasz pierwszy występ miał miejsce w domu emeryta. Następnego dnia były to już 3 występy w Ruurlo. Na scenie głównej, oprócz nas, występowały dwa inne zespoły. Chorwaci w swoim układzie tanecznym używali flag, które wyrzucali wysoko w powietrze. Holenderki natomiast stepowały w rytm irlandzkiej muzyki. Wieczorem, podczas występu lokalnego zespołu, już jako widownia, bawiliśmy się ramię w ramię z mieszkańcami miasta.

W czwartek nauczono nas holenderskiej gry Klootschieten. Naszymi nauczycielami byli mistrzowie kraju w tej dyscyplinie. Do gry wystarczy mała kula o dużej wadze oraz prosta i w miarę równa droga. Piłkę toczą na przemian zawodnicy dwóch drużyn. Zespół, który dotrze do mety posiadając najmniejszą liczbę podejść, wygrywa.

W piątek nadszedł dzień pożegnania z naszymi holenderskim rodzinami. Mając zapas czasu, zahaczyliśmy jeszcze o Rotterdam na spontaniczne zwiedzanie miasta. Wieczorem znaleźliśmy się w Belgii, a dokładnie w mieście Saint Niklaas. Tam podobnie jak Holandii, w siedzibie organizacji, zostaliśmy odebrani przez naszych gospodarzy.

Następnego dnia zwiedzaliśmy Antwerpię gdzie mieliśmy okazję spróbować frytek belgijskich serwowanych na różne sposoby. Ostatni koncert w dniu wyjazdu, miał miejsce w parku w Saint Niklaas. Zaraz po występie – już ostatnie zdjęcie grupowe, pożegnanie z rodzinami i odjazd w kierunku Krakowa, do którego dotarliśmy nad ranem następnego dnia.

Wyjazd do Holandii i Belgii z pewnością można zaliczyć do udanych. Wspominać będziemy odwiedzone miejsca, dobre wykonania koncertów, a także nowe znajomości i wspólnie przeżyte chwile.

P.O kierownika baletu: Mateusz „Szpila” Pilecki
P.O kierownika chóru: Karol Skiba
P.O kierownika kapeli: Jacek Kogutowicz

Autor: Bartosz Dawid

Galeria foto: Holandia&Belgia 2022