MENU
pl en

2026-05-02

Krakusy zakwitły na nowo

Dominika Pikuzińska

Krakusy zakwitły na nowo

Po zimowym wymrażaniu strojów dla Zespołu Pieśni i Tańca AGH „Krakus” przyszedł czas na pierwsze wiosenne aktywności. Tak naprawdę Krakusom nie były jednak potrzebne pierwsze przebiśniegi, aby zapałać nową energią do pracy. Już niemal od samego początku sezonu artystycznego, który zbiegł się ze startem roku akademickiego, w zespole nastały nowe porządki pod czujnym okiem Dyrektora Zespołu - Macieja Jędrzejka oraz częściowo odświeżonego składu kadry: Katarzyny Piwowar (choreografia), Maciejaa Maksonia (prowadzenie orkiestry i kierownictwo kapeli),  Justyny Hanusiak (przygotowanie chóru),  Katarzyny Bełczewskiej-Jędras (instruktorka grup dziecięcych) oraz  Witolda Urjasza (instruktor grupy młodzieżowej). To jednak wiosenny koncert zatytułowany „Zakwitły Krakusy” stał się pierwszą okazją do zaprezentowania aż czterech nowych choreografii autorstwa  Katarzyny Piwowar, nad którymi cały zespół pracował już od kilku miesięcy.

29 marca po raz pierwszy na deskach sceny Centrum Kongresowego ICE studenci oraz małe „Krakusy” mieli okazję wystąpić w tańcach i melodiach Lachów Sądeckich, Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Lasowiaków, Krośnian, Kurpii Zielonych, a także w kujawiaku i oberku oraz krakowiaku. Warto także podkreślić, że przy okazji koncertu do pracy ruszył prawie cały zespół i jego przyjaciele. Udało się dać nowe życie kieckom i fartuchom łowickim, poświęcając liczne godziny pracy przy pruciu, obszywaniu i tworzeniu nowych pomponów. Członkowie zespołu haftowali sądeckie cioski i malowali ręcznie, jak dawniej, śląskie jedwobki.

Każdy kolejny sezon artystyczny przynosi zespołowi nowe wyzwania, jednak nieprzerwanie od 77 lat rąk do pracy nie brakuje.

autor: Dominika Pikuzińska