Integracje 2022 – Poznań

Polska, Poznań, XX Światowy Przegląd Folkloru, 13-21 sierpnia 2022

W te wakacje nasz Zespół miał przyjemność wziąć udział w XX Światowym Przeglądzie Folkloru INTEGRACJE 2022, który odbył się w Poznaniu w dniach 13 – 21.08.2022 r. Organizatorem Festiwalu był nasz zaprzyjaźniony Zespół ZTL „Poznań” AWF, a zaprezentowały się także Zespoły z Ekwadoru, Kolumbii, Serbii, Słowenii oraz Turcji. Koncerty miały miejsce w różnych miejscowościach na terenie Wielkopolski, a to: Wronki, Luboń, Poznań, Września, Pleszew, Chludowo. W samym Poznaniu mieliśmy okazję przejścia w paradzie, gdzie każdy zespół zaprezentował fragment repertuaru. Wiadomym jest jednak, że nie samym tańcem żyje człowiek, dlatego też organizatorzy zapewnili uczestnikom możliwość integracji w duchu rywalizacji. Mowa tutaj o Turnieju Sportów Tradycyjnych „Pierścieniówka”.

Każdy dzień obfitował w inne wrażenia. Każdy dzień był spotkaniem z inną kulturą, a to za sprawą organizowanych codziennie wieczorków narodowych, gdzie kolejne Zespoły mogły podzielić się swoją kulturą nie tylko w formie muzycznej, lecz również kulinarnej i tanecznej. Dzięki tym integracjom powstały między naszym Zespołem, a innymi szczególne więzi, które mamy nadzieję zaowocują na przyszłość.

Co ważne, podczas festiwalu zaprezentowaliśmy aż trzy suity – Rzeszowską, Krakowską oraz premierową Śląską. Był to zatem dla nas wyjątkowy czas, w którym mogliśmy sprawdzić samych siebie – szczególnie naszą pamięć! Poza napiętym grafikiem, w Poznaniu czekało na nas jeszcze jedno utrudnienie, jakim była pogoda. Jak nie trudno sobie wyobrazić, koncert w pełnych strojach przy 35 stopniach, stanowił dla nas nie lada wyzwanie. Sytuacja pogodowa zmieniła się diametralnie przed najważniejszym, finałowym koncertem, kiedy to z nieba zaczął padać deszcz. Co jest w tej historii istotne to fakt, iż scena na której mieliśmy wystąpić była niezadaszona. Oznaczało to dla nas śliską i mokrą scenę, która nie ułatwiała nam zadania. Mimo tych przeciwności, podczas finałowego koncertu zaprezentowaliśmy się najlepiej jak potrafiliśmy. Punktem kulminacyjnym tego wydarzenia był wspólny taniec wszystkich zespołów, który składał się z fragmentów choreografii każdego kraju. Można więc z łatwością policzyć, że sam układ składał się z sześciu różnych stylów tanecznych i muzycznych. Zakończenie Festiwalu stanowiło niespotykane wcześniej dla nas wydarzenie, jakim było JAM SESSION w wykonaniu wszystkich kapel. W tym przypadku również ten występ odbył się na podobnej zasadzie jak część taneczna. Mogliśmy usłyszeć naszego krakowiaka w wykonaniu zagranicznych muzyków!

Ten festiwal przypomniał nam po czasie pandemii, jak ważnym elementem są dla nas integracje, i jak bardzo za tym tęskniliśmy. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję wziąć udział w poznańskich INTEGRACJACH.

Kierownik wyjazdu: Maciej Maksoń
Kierownik baletu: Paweł „Półczłowiek” Zbrojkiewicz
P.O kierownika chóru: Karol Skiba

Autorzy: Katarzyna Ser(i)wińska
Agata Prusak

Galeria foto: Poznań 2022