75-lecie Krakusa – najstarszego studenckiego zespołu folklorystycznego w Polsce

Zespół Pieśni i Tańca AGH „Krakus” im. Wiesława Białowąsa obchodzi w 2024 roku jubileusz 75-lecia swojego istnienia. Z tej okazji, w dniach 13–15 listopada, odbyły się koncerty pod tytułem „Miraż. Iluzja form i dźwięków” w Nowohuckim Centrum Kultury. Główne obchody obejmowały pięć koncertów oraz spotkania z byłymi członkami zespołu i delegacjami z całej Polski. Na scenie zgromadzono niemal 300 artystów, w tym kapelę, która specjalnie na tę okazję przekształciła się w pełnoprawną orkiestrę, chórzystów oraz tancerzy. Widowisko połączyło tradycyjne suity ludowe z elementami innych gatunków, takich jak bossa nova, menuet czy tango.

„Miraż” stanowił próbę ukazania ludowości jako wartości wciąż żywej w nowoczesnej kulturze, będącej połączeniem tańca, śpiewu, muzyki i barwnych strojów, prezentowanych w nowym świetle. To także ludzie, którzy ożywiają czarno-białe fotografie naszych babć w ludowych strojach, nadając tradycji współczesny wymiar. „Krakus” stał się mozaiką różnych perspektyw osób z wielu zakątków Polski, które realizują się w różnych dziedzinach życia, często niezwiązanych ze sobą. Jednak wszyscy będąc częścią zespołu przyczynili się do powstania tego niezwykłego widowiska w reżyserii choreografa zespołu Jerzego Kwaśniewskiego.

Jubileusz to także czas refleksji nad ostatnimi pięcioma latami, które, z powodu pandemii, nie były łatwe. Mimo to Zespół szybko wrócił do pełnej działalności. Zwieńczeniem tej ciężkiej pracy były liczne wyjazdy artystyczne i wydarzenia, które na trwałe wpisały się w historię zespołu. Krakus to 75 lat, ponad 5000 koncertów, 50 odwiedzonych krajów i 200 tournee artystycznych na całym świecie. W ostatnich latach zespół odwiedził nowe zakątki globu, koncertując po raz pierwszy na Filipinach, w Meksyku, Gruzji i na Azorach. Występował także w Belgii, Holandii, Serbii, Chorwacji, na Sycylii oraz u sąsiadów zza miedzy – w Czechach i na Słowacji.

W 2023 roku  „Krakus” został zaproszony, jako jeden z pięciu zespołów w Polsce, do zatańczenia podczas Ceremonii Zamknięcia Igrzysk Europejskich – Małopolska 2023. Jubileuszowy rok przyniósł kolejne wyjątkowe projekty. W marcu  zespół wystąpił wspólnie z „Mazowszem” w jego siedzibie w Otrębusach, co na długo zapadło w pamięci wszystkich „Krakusów”. Kolejnym ważnym wydarzeniem było uczestnictwo w trasie koncertowej „Męskiego Grania” w Krakowie, gdzie razem z L.U.C. zaprezentowali taniec i śpiew do muzyki z filmu „Chłopi”.

W trakcie jubileuszu, zespół otrzymał liczne wyróżnienia. “Krakus” otrzymał Srebrny Medal „Polonia Minor”, który wręczyła Pani Monika Gubała, Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Pani Katarzyna Piwowar, choreograf i instruktor tańca, odebrała odznakę „Honoris Gratia” za zasługi na rzecz Miasta Stołecznego Krakowa z rąk Zastępcy Prezydenta Krakowa, Pana Łukasza Sęka. Chórmistrz Jacek Mentel otrzymał odznakę za zasługi na rzecz Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Stowarzyszenie wręczyło także statuetki okolicznościowe dla Dyrektora Zespołu, Pana Macieja Jędrzejka, który kieruje grupą już od 25 lat. 

Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Love Kraków, a Partnerem Głównym była Małopolska. Patronat Honorowy nad obchodami 75-lecia objął Marszałek Województwa Małopolskiego, Pan Łukasz Smółka, oraz Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej, prof. dr hab. inż. Jerzy Lis.